3. Відсутність збалансованості інтересів держави, учасників ринків та споживачів

Під час реформування енергетичних ринків враховуються переваги та інтереси гравців-монополістів, присутніх на ринку вже впродовж багатьох років. Допущення різного роду маніпуляцій, які зокрема впливають на формування цін на енергетичних ринках, призводять до викривлення суті реформ. Здебільшого такі дії допускаються на рівні розробки та імплементації вторинного законодавства, прийняття регуляторних рішень.

Яскравим прикладом реалізації такої політики є розрахунок ціни енергетичного вугілля за так званою формулою "Роттердам+"17 під час формування прогнозної ціни продажу електричної енергії (ОРЦ) в оптовий ринок, яка почала діяти з другого кварталу 2016 року. Таке рішення було прийняте Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)18, що фактично привело ціну енергетичного вугілля до європейських, але без зобов'язань щодо дотримання стандартів технічної цінності та екологічних норм ЄС. Із введенням в дію нової формули, прогнозна ОРЦ щорічно підвищується, що в свою чергу призводить до збільшення тарифів на електричну енергію для непобутових споживачів19.

Надання переваги окремим учасникам ринку порушує баланс інтересів усіх інших та, як наслідок, зменшує довіру до НКРЕКП як державного регулятора в енергетиці. Крім того, слід зазначити, що регулятор є незалежним від будь-яких гілок влади у прийнятті рішень, що передбачено Законом України "Про НКРЕКП".


0 Підтримано0 Поправок