Ціль 4 – Ефективне використання ресурсів

Ефективне використання відходів в якості енергетичного ресурсу для виробництва електричної та теплової енергії.

Основні заходи та інструменти для виконання Цілі 4:

Розробка та впровадження заходів для стимулювання розвитку сміттєпереробки, з одночасним дотриманням цілей та завдань Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року (схвалено розпорядженням КМУ від 08.11.2017 № 820-р), що передбачає зниження рівня захоронення побутових відходів з 95% до 30%, а також загального обсягу відходів, які підлягають захороненню, з 50% до 35%.

В свою чергу зменшення обсягу відходів є ключовим шляхом скорочення викидів від цього сектору в ЄС, де стратегія циркулярної економіки передбачає до 2030 року спільну для країн-членів ЄС ціль із переробки 65% муніципальних відходів та захоронення на полігонах не більше 10% відходів. Викиди від спалення відходів в 15 країнах ЄС зросли до 9 млн тонн СО2 на рік.

В концепції реалізації моделі поводження з відходами в Україні передбачити основні стимулюючі інструменти: розширена відповідальність виробника (РВВ) (відповідальність за переробку та утилізацію своєї продукції після її споживання) та стимулюючих тарифів на виробництво електричної і теплової енергії.

В свою чергу впровадження стимулюючих тарифів можливе за наступних умов:

  • впровадження системи моніторингу поводження з відходами, яка унеможливлює переробку відходів, що не підлягають спалюванню (в першу чергу небезпечні відходи) з метою виробництва енергії;
  • використання відходів, які можуть використовуватися в якості вторинної сировини, з метою виробництва енергії забороняється.

Передбачається розробка відповідних законодавчих ініціатив, з подальшою реєстрацією проекту закону у Верховній Раді. Основні зміни для введення стимулюючих тарифів на виробництво електричної теплової енергії з відходів стосуються Законів України "Про відходи", "Про альтернативні види палива", "Про альтернативні джерела енергії", "Про ринок електричної енергії".

Розробники/ Відповідальні ЦОВВ: Міненерговугілля, НКРЕКП, Держенергоефективності.


0 Підтримано0 Поправок