Ринок електроенергії

На час перехідного періоду, пов'язаного з реформуванням ринку електроенергії, ринок працює за моделлю оптового покупця в особі ДП "Енергоринок". Виробники продають вироблену електричну енергію з різних джерел в оптовий ринок за цінами, встановленими регулятором. В залежності від різних цін виробників, на ринку формується середньозважена оптова ринкова ціна. За цією ціною постачальники купують електроенергію на оптовому ринку та здійснюють подальший її продаж споживачам.

Майже всі обласні енергокомпанії (обленерго), які володіють розподільчими електричними мережами та наразі здійснюють постачання електроенергії, перебувають у приватній власності фінансово-промислових груп13. По аналогії з газовим ринком, на практиці побутові споживачі електроенергії не мають альтернативи у виборі постачальника електроенергії, крім обленерго у відповідному регіоні.

Серед виробників електроенергії об'єкти атомної та великої гідроенергетики перебувають в державній власності. Майже всі енергогенеруючі компанії, до складу яких входять ТЕЦ і ТЕС, або так звана теплова генерація, де основним паливом є вугілля, підконтрольні одному енергохолдингу. Виробництво електроенергії об'єктами цього енергохолдингу складає понад 80% всієї виробленої електроенергії ТЕС і ТЕЦ в Україні. Енергохолдинг має вертикально інтегровану структуру, поєднуючи контроль одночасно над вуглевидобувними підприємствами, енергогенеруючими компаніями та обленерго14. Є очевидним, що в таких умовах енергохолдинг зацікавлений постачати вугілля на ТЕС і ТЕЦ підконтрольних йому компаній. При цьому, паливна складова (витрати на вугілля) в структурі тарифів ТЕС на вироблену електроенергію складає до 90%. Як правило, це призводить до цінових маніпуляцій, таких як завищення цін на паливо для збільшення тарифу на виробництво електроенергії.


0 Підтримано0 Поправок