Б) Концентрація сільськогосподарських угідь у найбільших аграрних підприємств

Однією із негативних тенденцій, що впливають на структуру земельного фонду України, є динаміка перерозподілу площі сільськогосподарських угідь серед діючих сільськогосподарських підприємств в напрямку великих агрохолдингів. Так, за дев'ять років кількість підприємств, земельний банк яких становить понад 10000 га збільшився на 97 одиниць, а їхній земельний банк – на 2 млн. 622 тис. га, до 3 млн. 528 тис. га, що становить 17% від загальної площі сільськогосподарських угідь (в 2007 році ця частка становила лише 4,4%).

В Україні продовжує зростати кількість агрохолдингів та їх земельний банк, який становить вже третину земель усіх сільгосппідприємств. Земельний банк в обробітку агрохолдингів становить вже більше 6 млн. га. Посилення тенденцій до концентрації земельних угідь у агрохолдингах спостерігається упродовж більше 10 років (див. рис. 23.1).

Станом на 1.01.2016 року лише 3% (1382 підприємства) від загальної кількості сільськогосподарських підприємств контролювали 47% всіх сільськогосподарських угідь України, в той час як станом на 1.01.2008 року ця частка становила 38%, однак кількість підприємств була більшою на 200 одиниць.

Економічними чинниками посилення концентрації сільськогосподарських угідь є структура товарного виробництва у рослинництві, де переважають зернові та технічні культури (пшениця, соняшник, кукурудза). Такі культури мають гарні перспективи збуту на внутрішньому і зовнішньому ринках, а рентабельність бізнесу з їх вирощування залежить, в першу чергу, від розміру землеволодінь.

За рахунок «ефекту масштабу», фінансових та технічних можливостей агрохолдинги продовжують збільшувати свій земельний банк, а решта підприємств (внаслідок відсутності доступних кредитних ресурсів, дешевої вітчизняної сільськогосподарської техніки, скасування спеціального режиму оподаткування) змушені віддавати свою землю у суборенду агрохолдингам або взагалі припиняти діяльність. За даними Державної служби статистики України кількість підприємств, які мали сільськогосподарські угіддя, з 2007 по 2016 рік зменшилася на 7791 підприємство.


0 Підтримано0 Поправок