Обсяги транзиту російського газу територією України у 2017 році за даними Укртрансгазу становили 93,46 млрд. м³, що стало своєрідним рекордом останніх років: у порівнянні з 2016 роком обсяг зріс на 13,7% або на 11,26 млрд. м³. Зокрема, на ринок ЄС було поставлено 90,75 млрд. м³, у Молдову – 2,707 млрд. м³. Доходи від транзиту російського газу становлять приблизно 3 млрд. дол. на рік або близько 3% ВВП.

Проте, перспективи реалізації потенціалу України як транзитера енергетичних ресурсів характеризуються значним рівнем невизначеності. Зокрема, термін дії базового контракту Нафтогазу з Газпромом спливає у кінці 2019 року, якщо він не буде достроково розірваний до того часу.

Старт будівництва газопроводу «Північний потік – 2» (планова потужність становить 55 млрд. м³ на рік) є однією з системних поразок української дипломатії та державного менеджменту за останні роки. Ця подія може не лише нівелювати потенційні можливості України у сфері транзиту природного газу на ринок ЄС (який є одним із найбільших у світі), але й створити умови, за яких українська газотранспортна система опиниться нижче точки беззбитковості.


1 Підтримано0 Поправок